Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Zwycięscy Belgowie wśród pierwszych półfinalistów Longines EEF Series

7 czerwca 2024

Znamy pierwszych półfinalistów Europejskiego Pucharu Narodów! Piątkowa rywalizacja regionu zachodniego cyklu Longines EEF Series wyłoniła pierwsze pięć drużyn, które wystartują w półfinale w Deuville. Wśród nich znajduje się Belgia, która wygrała regionalne zmagania w Luksemburgu.

W piątek 7 czerwca na parkurze rozegrano drugie kwalifikacje regionu zachodniego w ramach Europejskiego Pucharu Narodów. Po raz pierwszy w historii Longines EEF Series rozgrywki miały miejsce w Luksemburgu. Gospodarze nie tylko debiutowali w roli organizatorów, ale też po raz pierwszy wystawili drużynę w Europejskim Pucharze Narodów. Zawody w nowej lokalizacji miały wytypować pierwsze pięć teamów z prawem startu w półfinale Longines EEF Series w Deauville. 

Na parkurze w Luksemburgu pojawiło się trzynaście drużyn, z czego siedem rywalizujących o awans do półfinału Europejskiego Pucharu Narodów. Do walki o znalezienie się w awansującej piątce stanęły: Belgia,Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia i gospodarze. 

Po pierwszej rundzie jedynie dwóm drużynom udało się zachować czyste konto – Belgii i Irlandii. Sklasyfikowani na trzecim miejscu Francuzi mieli na swoim koncie cztery punkty karne, a o jeden punkt więcej zdobyli Brytyjczycy, którzy znajdowali się na czwartym miejscu. Czołową piątkę uzupełniała na półmetku drużyna z Kolumbii. 

Walka w drugim nawrocie trwała do ostatniego przejazdu. Zarówno Belgowie, jak i Irlandczycy popełnili po jednym błędzie w trakcie trwania finałowej części zmagań i to starty ostatnich zawodników tych drużyn, miały zadecydować o tym, kto zostanie zwycięzcą. Ani Belg Yves Vanderhasselt, ani Irlandczyk Cian O’connor nie ulegli presji i wyjechali z parkuru z czystym kontem, co doprowadziło do rozgrywki między dwiema nacjami. Każda z nich wystawiła po jednym zawodniku. 

Pierwszy na arenę wjechał Cian O’connor, który zakończył przejazd z dwiema zrzutkami i znacznie ułatwił zadanie przeciwnikom. Reprezentujący Belgię Jeroen Appelen przejechał rozgrywkowy parkur na czysto i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo. Irlandczycy musieli zadowolić się drugim miejscem. Podium uzupełniła Wielka Brytania. 

Oprócz pierwszej trójki awans do półfinału w Deauville wywalczyły Francja i Hiszpania. Rozgrywki we Francji odbędą się już w dniach 19-23 czerwca, a pozostałe pięć drużyn, które pojawią się na tamtejszej arenie, wyłoni konkurs regionu północnego w Drammen.

Wyniki konkursu TUTAJ

fot. Łukasz Kowalski / archiwum Warsaw Jumping