Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Znamy polski team na finał Longines EEF Series!

21 sierpnia 2022

Konopacki, Lewicki, Opłatek, Skrzyczyński i Wechta. Tak przedstawia się skład polskiej ekipy, która 11 września podczas Warsaw Jumping CSIO4* powalczy w niezwykle prestiżowym finale Longines EEF Series 2022. Zmierzą się w nim teamy z 11 europejskich państw.

Patrząc na najnowsze zestawienie Polskiego Związku Jeździeckiego, śmiało można stwierdzić, że drużyna jest złożona z najlepszych polskich zawodników. Aż czterech z wytypowanych do startu jeźdźców w przeszłości zdobywało złote medale Mistrzostw Polski, a dwóch niedawno wróciło z najbardziej prestiżowych zawodów sezonu – Mistrzostw Świata. Polski team ma silny skład i wyjątkową szansę powalczyć u siebie o zwycięstwo w Europejskim finale Pucharu Narodów. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom naszych reprezentantów.

Przemysław Konopacki, aktualnie 243. zawodnik Longines Ranking, na co dzień mieszka i trenuje w Holandii. Sezon 2022 jest dla niego niezwykle udany, w lipcu zawodnik był 5. w konkursie Grand Prix CSIO3* Deauville, wcześniej w norweskim Drammen zajął z polską drużyną 4. miejsce w konkursie Pucharu Narodów zaliczanym do EEF Series, był też 2. w majowym Grand Prix CSI3* Opglabbeek. Wszystkie wspomniane sukcesy zawodnik odniósł na walecznej klaczy Home-Run (Spartacus TN x Concorde).

Marek Lewicki, aktualnie 393 na światowej liście rankingowej wraz z żoną, Małgorzatą Ciszek-Lewicką, prowadzi ośrodek jeździecki w nadmorskiej Pogorzelicy. Ten bardzo doświadczony zawodnik, Mistrz Polski 2013, największe sukcesy odnosi w tej chwili na 9-letniej, oldenburskiej La Pezi (Lord Pezi Junior x Ludwig von Bayern), na której wygrywał już na hipodromie Warsaw Jumping. W sezonie 2022 para wygrała konkurs Grand Prix CSI2* w Biskupcu i wywalczyła czwarte miejsce w niezwykle trudnym GP CSI4* Poznań.

Andrzej Opłatek, 225. zawodnik Longines Ranking, należy do najlepszych polskich skoczków młodego pokolenia. W swojej karierze zdobył m.in. złoto Mistrzostw Polski Juniorów i 12. miejsce w ścisłym finale Mistrzostw Europy w tej samej kategorii wiekowej. Od kilku sezonów trenuje poza granicami Polski, startując na najbardziej prestiżowych zawodach na całym świecie. W tym roku zajął 4. miejsce w konkursie 145 cm podczas CSI5* Dinard, wygrał konkurs 145 cm CSI4* Valkenswaard, był 4. w konkursie 145 cm CSIO5* w Rzymie na Piazza di Siena.

Jarosław Skrzyczyński, numer 221 rankingu światowego to multimedalista Mistrzostw Polski i jeden z najbardziej utytułowanych polskich jeźdźców. Razem z żoną, Katarzyną i dwójką synów, również startujących, prowadzi ośrodek w Krzepielowie. Jego koniem numer 1 jest wyhodowany w Polsce Jerico (Wieland x Ever For Pleasure), na którym zawodnik startował w tym sezonie na Mistrzostwach Świata. W sezonie 2022 wygrał Grand Prix CSI2* w Zielonej Górza i Grand Prix CSI2* Lier.

Maksymilian Wechta, to 295 jeździec Longines Ranking, a w przeszłości Mistrz Polski Młodych Jeźdźców i II Wicemistrz w kategorii seniorów. Na swoim koncie ma blisko 2300 startów w międzynarodowych konkursach. W zamykającym sezon 2021 Grand Prix CSI3* Cavaliada Poznań nie pozostawił rywalom szans i sięgnął po zwycięstwo. W 2022 roku wystartował w Mistrzostwach Świata w Herning, a wcześniej wygrał m.in. jeden konkurs na bardzo prestiżowych zawodach CSIO5* Falsterbo. Jego podstawowym koniem jest holsztyński Chepettano (Chepetto x Calido I), którego w wieku 2,5 roku wypatrzył jego brat, Aleksander.