Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Ukraina wygrywa Longines EEF Series w Atenach

4 czerwca 2023

Reprezentacja Ukrainy wygrała kolejne zawody kwalifikacyjne rozegrane w ramach Longines EEF Series. Zmagania w Atenach były rozgrywkami regionu południowego cyklu Europejskiego Pucharu Narodów, którego wielki finał odbędzie się 17 września w Warszawie podczas Warsaw Jumping CSIO4* na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Na parkurze w greckiej stolicy zobaczyliśmy skromną obsadę, bo na start zdecydowały się tylko te drużyny, które walczyły o rankingowe punkty. Poza gospodarzami, w kwalifikacjach regionu południowego walczyły: Bułgaria, Ukraina, Rumunia i broniący tytułu Włosi.

Żadnej z pięciu drużyn nie udało się zachować czystego konta i już po pierwszym nawrocie każdy zespół miał w swoim dorobku punkty karne. W najlepszej sytuacji byli Bułgarzy, Grecy i Ukraińcy (po 4 punkty karne), za którymi z ośmioma punktami plasowali się reprezentanci Rumunii i Włoch. 

Ostatecznie najlepsi okazali się zawodnicy z Ukrainy, którzy uchronili się od błędów w drugim nawrocie i zakończyli swoje starty z czterema punktami karnymi. Nasi wschodni sąsiedzi startowali w składzie: Konstantin Zolin/Hending van de Bresser (8/0), Mykola Pylypeiko/Karat (0/0), Eduard Slobodeniuk/My Blue Pleasure d’Ive Z (4/12) i Anastasia Bondarieva/Calder (0/0). Na drugim miejscu uplasowali się Grecy, których skład wzmocnił doświadczony Angelos Touloupis (Lord Mexx). Zespół gospodarzy zgromadził na swoim koncie 12 punktów karnych. Identyczną liczbę oczek, lecz przy gorszym o niemal osiem sekund czasie, zanotowali Włosi, którzy do tegorocznych startów podchodzą jako obrońcy tytułu. 

Prowadzenie w rankingu regionu południowego objęły ex aequo reprezentacje Ukrainy i Włoch, które zdobyły po 170 punktów. Dalej w klasyfikacji znajdują się: Bułgaria (160), Grecja (150), Rumunia (125) i Turcja (80), która nie pojawiła się na greckim parkurze.

Rywalizacja w Atenach wyłoniła pierwsze pięć drużyn, które wystartują w półfinale w Ebreichsdorfie, zaplanowanym na przełom czerwca i lipca. Ze względu na nieobecność tureckich zawodników, do dalszej części zmagań Longines EEF Series awansowały wszystkie drużyny rywalizujące w greckiej stolicy.

Z Grecji cykl przeniesie się do Słowacji. Już za tydzień (8-11 czerwca) na parkurze w Bratysławie rozegrane zostaną kwalifikacje regionu centralnego. Wyłonią one ostatnią piątkę startującą w półfinale w Ebreichsdorfie. Tamtejsza zmagania, tak samo jak konkurs w Deauville, będą już ostatnią prostą przed wrześniowym Longines EEF Series Final, który rozegrany zostanie podczas Warsaw Jumping CSIO4*. 

Wyniki z Aten TUTAJ

fot. Mariana Gkliati