Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Triumf Włochów w Longines EEF Series Final

11 września 2022

Finał LONGINES EEF Series drugi rok z rzędu dla reprezentacji Włoch! Emocjonujący konkurs drużynowy rozgrywany jako finał europejskiego Pucharu Narodów zakończył zmagania w ramach rozgrywanej na Służewcu imprezy Warsaw Jumping CSIO4*.

Losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich przejazdów, choć w tym roku obyło się bez rozgrywki. Ostatecznie Włosi triumfowali przed Irlandczykami i Austriakami.

Konkurs finałowy został rozegrany w dwóch nawrotach. W obu zawodnicy mieli do pokonania taki sam parkur, składający się z 12 przeszkód mierzących 150 cm i wymagających oddania 15 skoków. Szczególne trudności sprawiały przeszkody nr 2 – mur i nr 11 z białą deską, słabo respektowaną przez wiele koni.

Finał rozpoczął się fantastycznym, bezbłędnym przejazdem reprezentanta Polski – Jarosława Skrzyczyńskiego na Inturido. Jego występ gorąco przyjęła polska publiczność, licznie zgromadzona mimo kapryśnej pogody. W całym konkursie nie brakowało zaskakujących zwrotów akcji. Niespodziewanie po pierwszym nawrocie przedostatnie miejsce zajmowała najmocniejsza na papierze drużyna Holandii. Pierwsze sześć miejsc zajmowały drużyny Irlandii, Włoch, Austrii, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii.

Z wynikiem końcowym zaledwie 4 pkt zwyciężyli Włosi startujący w składzie Ricardo Pisani i Charlemagne JT Z, Lorenzo de Luca i Scuderia 1918 Highlight W, Emanuele Camilli i Chadellano PS oraz Piergorgio Bucci i Carpe Diem J&F Champblanc. Autorem „double clear” w drużynie włoskiej był Lorenzo de Luca. Co ciekawe jego koń to wnuk klaczy Rockella, na której do poziomu 150 cm startowała reprezentantka Polski – Klara Kostrzewa. Matka Highlight W – Delight W pozostaje w polskich rękach i jest czynna w hodowli pp. Małgorzaty i Tomasza Siergiej.

Szef włoskiej ekipy Marco Porro, zaraz po dekoracji nie ukrywał radości.

To był piękny dla nas dzień. Dziękuję koniom i jeźdźcom. W ostatnim roku wygraliśmy i udało nam się dziś powtórzyć ten sukces – mówił.
Lorenzo de Luca bez zbędnej skromności dodał, że pierwsza runda była w wykonaniu Italii niesamowita, a skoki wprost doskonałe.

Drugie miejsce wywalczyli Irlandczycy, których reprezentowali dzisiaj: Thomas Ryan i Springfield 21, autor „double clear” Kevin Gallagher i Ballypatrick Flamenco, Trevor Breen i Germaine W oraz Eoin McMahon & Chakra. Reprezentanci zielonej wyspy ukończyli zmagania w finale LONGINES EEF Series z wynikiem 8 pkt.

Ostatnie miejsce na podium, dokładnie tak jak rok temu, zajęli Austriacy. W składzie ich reprezentacji znaleźli się: Christoph Obernauer i Kleons Renegade, Katharina Rhomberg i Cuma 5, Bianca Babanitz i Caipidor oraz Gerfried Puck i Equitron Naxcel V. Dr. Najmocniejszym punktem reprezentacji była dzisiaj Katharina Rhomberg, która zanotowała dwa bezbłędne przejazdy.

Po pierwszym nawrocie reprezentacja Polski z wynikiem 8 pkt zajmowała 7. miejsce, ale dzięki dobrym przejazdom i bezbłędnej jeździe Przemysława Konopackiego w drugim nawrocie drużyna zdołała awansować na 6. miejsce. Biorąc pod uwagę młody wiek i stosunkowo niewielkie doświadczenie koni polskich reprezentantów należy traktować jako dobry prognostyk na przyszłość.

Mogłoby być wyższe miejsce niż szóste, liczyliśmy trochę na więcej. Mamy jednak młode konie, które się dopiero uczą i to wymaga roku, półtora, a przynajmniej sezonu. Te konie muszą się obskakać i my musimy z nimi się zgrać na tym nowym poziomie. Wtedy można oczekiwać bardziej równych rezultatów – wyznał szczerze mistrz Polski Konopacki.

W wielkim finale serii rywalizowano jedenaście drużyn narodowych. Dziesięć wywalczyło kwalifikacje na podstawie wyników, jakie notowały przez cały sezon w zawodach kwalifikacyjnych, które rozegrano w Mannheim, Aalborg, Bratysławie, Lizbonie, Madrycie, Atenach, Drammen, Gorla Minore i dwóch półfinałach w Deauville i w Budapeszcie. Polska miała zapewnione prawo startu jako gospodarz.

Zwycięska drużyna Włoch wywalczyła przepustkę do pierwszej dywizji – LONGINES FEI Nations Cup w sezonie 2023.

Pełne wyniki TUTAJ

fot. Łukasz Kowalski