Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Szczęśliwa piątka z Deauville

24 czerwca 2022

Szczęśliwa piątka z Deauville

W piątkowe popołudnie podczas Sotheby’s International Realty CSIO3* Deauville odbył się pierwszy konkurs półfinałowy Longines EEF Series 2022. O udział w finale sezonu, którego rozegranie zaplanowano w dniach od 8 do 11 września w Warszawie, walczyło dziesięć drużyn: Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia i Szwecja.

Najwięcej punktów w kwalifikacjach do zawodów półfinałowych zgromadziły drużyny Norwegii, Danii, Irlandii i Hiszpanii. W półfinale wszystko zaczynało się jednak „od zera”, a bilet do Warszawy mogło wywalczyć wyłącznie pięć najlepszych drużyn z Deauville. Z parkurem o przeszkodach mierzących do 150 cm zmierzyło się łącznie czterdzieści par.

Losy pierwszego miejsca ważyły się do ostatniego przejazdu. Zwyciężyli Belgowie, ale o wygranej musiała zdecydować rozgrywka. Rywalizowali w niej Eduardo Alvarez Aznar (ESP), Kevin Gallagher (IRL) i Wilm Vermeir (BEL). Najszybszy okazał się ten ostatni. Drugie miejsce wywalczyli Hiszpanie, a trzecie Irlandczycy Awans do finału uzyskały również Szwecja i Portugalia. Zwycięska drużyna startowała w składzie: Koen Vereecke & Lector VD Bisschop, Francois Jr Mathy & Uno de La Roque, Gudrun Patteet & Sea Coast Donna Z i Wilm Vermeir & Joyride S.

Parkur był na tyle wymagający, że jedynie dwie pary zanotowały „double clear”. Byli to Irlandczyk Thomas Ryan na oldenburskim ogierze Springfield (Stakkato Gold x Classiker) i Koen Vereecke na zarejestrowanym w BWP ogierze Lector VD Bisschop (Bamako de Muze x For Pleasure). Springfield to kuzyn Casago (Casall), który w 2021 był jednym z koni, zwycięskiej, włoskiej drużyny finału Longines EEF Series. Lector VD Bisschop pochodzi natomiast od znakomitej klaczy hodowlanej Cordula de Laubry, której syn Brooklyn Heights zanotował jedno z nielicznych „double clear” w konkursie Pucharu Narodów CSIO5* Sopot 2022.

Reprezentacja Polski w składzie Przemysław Konopacki, Andrzej Opłatek, debiutująca Cassandra Orschel i Maksymilian Wechta zakończyła rywalizację na miejscu ósmym. W drugim nawrocie znakomite, bezbłędne przejazdy mieli Cassandra Orschel na klaczy Dacara E i Maksymilian Wechta na ogierze Chepettano.

Za tydzień w Budapeszcie odbędzie się drugi z półfinałów. Po nim poznamy komplet drużyn, które we wrześniu, w Warszawie powalczą o zwycięstwo w wielkim finale Longines EEF Series 2022.