Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Silny skład na Finał Longines EEF Series

24 sierpnia 2022

Jedenaście drużyn powalczy o zwycięstwo w finale Longines EEF Series. Do Warszawy przyjadą zawodnicy z najodleglejszych zakątków Europy, a zwycięstwo będą rywalizować ekipy Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Węgier i Włoch. Listę uzupełni Polska, która wystąpi w roli gospodarza.

Włosi zamiast Szwajcarów

Choć pierwotnie w gronie ekip zakwalifikowanych do finału brakowało ubiegłorocznych zwycięzców to ostatecznie Azzurri pojawią się na Warsaw Jumping. Wszystko z powodu rezygnacji Szwajcarów, którzy w tym samym terminie mają zaplanowane skokowe mistrzostwa kraju. W ten sposób Włosi powalczą o obronę tytułu wywalczonego w 2021 roku.

Plejada gwiazd

Olimpijczycy, zawodnicy z pierwszej setki Longines Ranking, uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy. Składy drużyn powołanych do udziału w finale Longines EEF Series są bardzo mocne, co gwarantuje zaciekłą rywalizację do ostatniego przejazdu.

W reprezentacji Austrii zobaczymy m.in. Katharinę Rhomberg, uczestniczkę tegorocznych Mistrzostw Świata, która miała bezbłędne przejazdy w konkursach kwalifikacyjnych w Bratysławie i Budapeszcie. Niewątpliwą gwiazdą kolejnej z ekip, drużyny Belgii jest Wilm Vermeir, obecnie 30. zawodnik rankingu światowego, który w tym roku wygrał aż dwa konkursy na CSIO5* Aachen i dwukrotnie zajmował 8. miejsce w GP CSI5* St Tropez. W Polsce jest częstym gościem. W 2016 sięgnął po zwycięstwo w prestiżowym Grand Prix CSI4* w Poznaniu. Liderem drużyny hiszpańskiej zdaje się być bardzo doświadczony Eduardo Alvarez Aznar, 109. zawodnik Longines Ranking, Olimpijczyk (IO Rio de Janeiro 2016), dwukrotny uczestnik Mistrzostw Świata, szósty zawodnik finału Pucharu Świata, Paryż 2018. W ekipie Holandii trzem mniej doświadczonym zawodnikom towarzyszy, rankingowy nr 122, drużynowy srebrny medalista IO Londyn 2012 Marc Houtzager.

Irlandia, od lat nie opuszcza światowej czołówki. W 2022 pierwsza drużyna dosłownie otarła się o medal, kończąc FEI ECCO World Championships w Herning na 4. miejscu. Do Warszawy Irlandczycy przyjadą w mocnym składzie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje dwóch zawodników z ekipy – Trevor Breen, aktualnie 109. zawodnik Longines Ranking, czwarty w prestiżowym, pięciogwiazdkowym Grand Prix CSIO5* Hickstead 2022 oraz Eoin McMahon – ósmy jeździec ubiegłorocznych Mistrzostw Europy.

Drużyna niemiecka wyśle młodą ekipę. Liderkami zdają się być dwie młode amazonki – Sophie Hinners (120 LR) i Katrin Eckermann (129 LR). Pierwsza znakomicie spisywała się w konkursach kwalifikacyjnych EEF, notując „double clear” przyczyniła się do zwycięstwa Niemców w Mannheim. Druga to tegoroczna zwyciężczyni Grand Prix LGCT CSI5* Miami. Niestety Sophie będzie musiała w Warszawie obyć się bez swojego podstawowego konia, ogiera Million Dollar.

O sile drużyny portugalskiej stanowi wyrównany poziom członków jej ekipy. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik Longines Ranking, zajmujący miejsce 159. Duarte Seabra był w tym roku czwarty w Grand Prix CSI4* La Coruna. Drużyna Szwecji wystąpi w stuprocentowo żeńskim składzie. Najbardziej doświadczone są w nim: zwyciężczyni konkursu Pucharu Świata CSI5* Zurich 2018 Stephanie Holmen, która do Warszawy przywiezie swojego najbardziej utytułowanego konia, klacz Flip’s Little Sparrow i Młodzieżowa Mistrzyni Europy Irma Karlsson.

Najwyżej sklasyfikowany w rankingu światowym Vince Jarmy, zwycięzca Grand Prix CSI2* Riesenbeck to w tej chwili najmocniejszy punkt drużyny Węgier. Obrońcy tytułu, Włosi, przyjadą do Warszawy w nieco innym składzie niż w roku 2021. Niezmiennie liderem ekipy pozostaje aktualnie 54 zawodnik świata, Pergiorgio Bucci, zwycięzca Grand Prix CSIO3* Gorla Minore 2022.

Mistrzowska reprezentacja Polski

Również Polacy wystąpią w Warszawie w mocnym składzie. Powołanie do startu w drużynie otrzymali m.in. świeżo upieczeni Mistrz i Wicemistrz Polski: Przemysław Konopacki i Jarosław Skrzyczyński, uczestnik MŚ 2022 Maksymilian Wechta, multimedalista młodzieżowych Mistrzostw Polski Andrzej Opłatek czy zwycięzca Grand Prix CSI2* Biskupiec 2022 Marek Lewicki.

Zaplanowany na niedzielę, 11 września Finał Longines EEF Series zostanie rozegrany jako konkurs dwunawrotowy, z przeszkodami sięgającymi 150 cm. Konkurs zamknie tegoroczne międzynarodowe zawody CSIO4* Warsaw Jumping 2022, rozgrywane na terenie Toru Służewiec.