Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Plejada gwiazd na starcie Warsaw Jumping CSIO4* Longines EEF Nations Cup Final

5 września 2022

Brązowy medalista sierpniowych mistrzostw świata Holender Maikel van der Vleuten, jego rodak, wicemistrz olimpijski z Londynu Marc Houtzager, notowany w czołówce światowego rankingu Irlandczyk Darragh Kenny, a dalej mistrz Polski Przemysła Konopacki – to zaledwie część plejady gwiazd nadchodzącego Warsaw Jumping CSIO4* Longines EEF Nations Cup Final. Od czwartku do niedzieli na terenie stołecznego Służewca wielkie jeździeckie święto!

Listę gwiazd Warsaw Jumping 2022 otwiera świeżo upieczony podwójny medalista sierpniowych mistrzostw świata Herning 2022, srebrny w klasyfikacji drużynowej i brązowy w indywidualnej Maikel van der Vleuten. Holender, osiemnasty zawodnik rankingu światowego, w swojej karierze wywalczył m.in. tytuł drużynowego mistrza Europy (Aachen 2015) i świata (Caen 2014), dwukrotnie zwyciężał też w wielkim finale FEI Nations Cup w Barcelonie. Do Warszawy przywiezie m.in. 9-letnią bardzo obiecującą klacz Elwikke, na której w tym roku wygrał już dwa konkursy 155 cm rozgrywane w ramach cyklu Longines Global Champions Tour.

Imponującym dorobkiem sportowym może pochwalić się kadrowy kolega Maikela – Marc Houtzager. Ten doświadczony zawodnik ma na swoim koncie m.in. tytuł drużynowego wicemistrza olimpijskiego (Londyn 2012) oraz zwycięstwo w finale FEI Nations Cup w Barcelonie (2017). W Warsaw Jumping wystartuje na znakomitym Sterrehof’s Calimero, na którym startował w Barcelonie, a dwa lata później wywalczył 8. miejsce w mistrzostwach Europy.

Maikel van der Vleuten i Marc Houtzager to nie jedyni utytułowani reprezentanci krajów Beneluksu, jacy wystąpią w dniach 8-11 września na Służewcu. Jednym z faworytów do zwycięstwa w piątkowym Grand Prix może być prezentujący ostatnio doskonałą formę Belg Wilm Vermeir. Zawodnik przywiezie do polskiej stolicy trzy konie: Joyride S, na którym wygrał konkurs 150 cm podczas niezwykle prestiżowych zawodów CSI5* Brussels Masters, zwyciężczynię z CSIO5* Aachen 2022 – Linguini de La Pomme oraaz DM Jacqmotte. W przeszłości Vermeir sięgnął po zwycięstwo w Grand Prix CSI4* w Poznaniu.

Po kolejne punkty do Longines Ranking do Warszawy przyjedzie też młoda, ale już niezwykle utytułowana reprezentantka Niemiec Katrin Eckermann. Zawodniczka trenująca na co dzień pod okiem Marcusa Ehninga w sezonie 2022 wygrała Grand Prix LGCT Miami Beaach. W finale EEF razem z Katrin w drużynie wystąpi Hannes Ahlmann, przez wielu uważany za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników niemieckich młodego pokolenia. Ahlmann w tym roku, wraz z drużyną wywalczył tytuł wicemistrza Europy w kategorii młodych jeźdźców, a łącznie ma w swoim dorobku aż cztery medale z młodzieżowych mistrzostw kontynentu.

Kolejną z wielkich gwiazd Warsaw Jumping 2022 będzie bez wątpienia Włoch Piergorgio Bucci, od lat należący do ścisłej czołówki skoczków z Italii. Holsztyński Carpe Diem J&F Champblanc, którego przywiezie do Polski, świetnie spisywał się w imprezach zaliczanych do cyklu Longines EEF Series. Podczas zawodów w Gorla Minore koń ten nie tylko zanotował „double clear” w pucharze narodów, ale również odniósł zwycięstwo w konkursie Grand Prix. W 2021 roku zawodnik poprowadził włoską drużynę do triumfu w finale Longines EEF Series.

Ósme miejsce w mistrzostwach Europy 2021 i drugie z drużyną irlandzką w finale FEI Nations Cup w Barcelonie – takimi sukcesami podsumował ubiegły sezon otwarty Irlandczyk Eoin McMahon, który również zaplanował swój start w polskiej stolicy. Zawodnik zajmujący obecnie 201. miejsce w Longines Ranking na Warsaw Jumping przywiezie m.in. swojego najlepszego konia, wałacha Chacon 2 po słynnym Chacco-Blue.

Przed polską publicznością zaprezentuje się także jego rodak Darragh Kenny. 34-latek plasuje się obecnie na 26. miejscu światowego rankingu, a na swoim konie ma takie sukcesy, jak drużynowe zwycięstwo w Pucharze Narodów w 2015 roku, triumf Longines World Cup Qualifier Grand Prix podczas Palm Beach Masters 2020 czy szereg zwycięstw w pięciogwiazdkowych konkursach.

Obok europejskiej czołówki na arenie Warsaw Jumping powalczą również czołowi polscy jeźdźcy. W ich gronie nie zabraknie aktualnego mistrza kraju Przemysława Konopackiego, który do udziału zgłosił swojego podstawowego konia, klacz Home-Run. Zawodnik trenujący na co dzień w Holandii zajmuje obecnie 243. miejsce w rankingu światowym. W tym sezonie był drugi w Grand Prix CSI3* Opglabbeek i piąty w Grand Prix CSIO3* Deauville, a wraz z polską drużyną wywalczył 4. miejsce w konkursie Pucharu Narodów w Drammen.

O zwycięstwo w finale Longines EEF Series w drużynie polskiej powalczy też aktualny wicemistrz, a w przeszłości wielokrotny złoty medalista mistrzostw kraju, uczestnik tegorocznych mistrzostw świata, finalista mistrzostw Europy i 11. zawodnik finału Pucharu Świata Jarosław Skrzyczyński. Zawodnik, zajmujący obecnie 221. miejsce w Longines Ranking, jest znany z tego, że w każdym konkursie walczy do końca.

W Warszawie nie zabraknie również jednego z najbardziej utalentowanych polskich zawodników młodego pokolenia – Andrzeja Opłatka, czyli aktualnego numeru 225 rankingu Longines. W tym sezonie wygrał jeden z konkursów na prestiżowych zawodach CSI4* Valkenswaard, a w przeszłości zdobywał medale młodzieżowych mistrzostw Polski i plasował się w czołówce mistrzostw Europy juniorów.

fot. FEI / Richard Juilliart