Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Longines EEF Series w Mannheim szczęśliwy dla Holendrów

5 maja 2024

Kolejny rok Longines EEF Series w Mannheim przyniósł Holendrom kolejne zwycięstwo. Wzorem ubiegłego roku, reprezentanci Królestwa Niderlandów zwyciężyli w drugim etapie Europejskiego Pucharu Narodów. Zawody na niemieckim parkurze stanowiły rozgrywki regionu centralnego cyklu. Jego wielki finał odbędzie się 8 września w Warszawie podczas Warsaw Jumping CSIO4* na Torze Służewiec.

Po inauguracji w Gorla Minore we Włoszech cykl Europejskiego Pucharu Narodów przeniósł się do Mannheim. Na niemieckim parkurze rozegrano kwalifikacje regionu centralnego, w których o cenne rankingowe punkty walczyły: Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Niemcy, Węgry, Holandia, Słowenia i broniąca tytułu Austria. Dodatkowo swoje zespoły w konkursie wystawiły Portugalia, Szwecja i Francja, które nie brały udziały w regionalnych rozgrywkach.

Wymagający parkur sprawił, że po pierwszej serii konkursowej tylko dwie drużyny mogły pochwalić się czystym kontem. Na prowadzeniu znajdowali się Szwajcarzy, a tuż za nimi byli Holendrzy. Prowizoryczne podium uzupełniali Niemcy, którzy mieli w swoim dorobku już cztery punkty karne. 

Druga część zmagań nie sprzyjała Szwajcarom. Podopieczni Petera van der Waaija zgromadzili w swoich finałowych przejazdach aż 24 punkty karne i z pozycji lidera spadli na szóstą lokatę. Na prowadzenie wysunęli się Holendrzy, którzy zanotowali aż pięć przejazdów na czysto. Niestety przekroczona przez jednego z zawodników norma czasu sprawiła, że cały konkurs zakończyli z dorobkiem dwóch punktów karnych. Nie odebrało im to jednak zwycięstwa, i wzorem ubiegłego roku, to właśnie Holendrzy cieszyli się z wygranej na parkurze w Mannheim. Królestwo Niderlandów reprezentowali: Willem Greve/Minute Man (0/0), Kevin Jochems/Flying Jackie (0/0), Lars Kersten/Chuck Marienshof Z (0/4) i Michael Greeve/Foxpit Grim (DNS/2). 

Na drugim stopniu podium stanął zespół z Niemiec, który miał w swoim składzie aż dwóch zawodników z czołowej dwudziestki światowego rankingu – Christiana Kukuka i Richarda Vogela. Drużyna zgromadziła cztery punkty karne. Na trzecim miejscu w konkursie, z 12 punktami na koncie, znaleźli się Francuzi, którzy nie rywalizowali o punkty EEF Series. Zatem za Holendrami (100 pkt) i Niemcami (90 pkt) cenne oczka zebrali Słowacy (80 pkt). Dalej w rankingu znaleźli się Szwajcarzy, Austriacy, Czesi, Słoweńcy i wyeliminowani po pierwszej rundzie Węgrzy. 

Kolejne rozgrywki cyklu Longines EEF Series przyniosą kibicom jeździectwa podwójną dawkę wrażeń. W dniach 15-19 maja rozegrane zostaną dwa konkursy kwalifikacyjne. W Peelbergen swoje zmagania rozpoczną zawodnicy z regionu zachodniego, a w Stutteri Ask, debiutującym w roli organizatora konkursu EEF Series, zmierzą się drużyny z regionu północnego.

Biało-czerwonych skoczków po raz pierwszy w tegorocznym cyklu zobaczymy w Stutteri Ask. W ubiegłym roku podopieczni Jana Vinckiera znakomicie prezentowali się w regionalnych kwalifikacjach i półfinałach. Piąte miejsce w rozgrywanym na ojczystej ziemi finale sprawiło, że polscy fani są głodni kolejnych wspaniałych lotów naszych Orłów. 

W czwartej odsłonie cyklu Longines EEF Series odbędzie się łącznie osiem kwalifikacji regionalnych. Pięć najlepszych zespołów z każdego regionu awansuje do półfinałów, które odbędą się w Deauville i Budapeszcie, gdzie wyłonionych zostanie 10 najlepszych drużyn. Ekipy te zaprezentują się podczas finału Longines EEF Series. Ten zostanie rozegrany podczas zawodów Warsaw Jumping CSIO4*, które odbędą się w dniach 5-8 września na terenie Toru Służewiec w Warszawie. 

Wyniki z Mannheim TUTAJ

fot. Stefan Lafrentz / materiały prasowe Mannheim