Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Irlandczycy triumfują w kwalifikacjach Longines EEF Series w Bratysławie

9 czerwca 2023

Reprezentacja Irlandii wygrała kolejne zawody kwalifikacyjne rozegrane w ramach Longines EEF Series. Konkurs w Bratysławie był zmaganiami regionu centralnego cyklu Europejskiego Pucharu Narodów i jednocześnie ostatnim etapem przed półfinałami w Deauville i Ebreichsdorfie. Te wyłonią dziesięć najlepszych drużyn z prawem startu w wielkim finale, który odbędzie się 17 września w Warszawie podczas Warsaw Jumping CSIO4* na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Na parkurze w stolicy Słowacji zobaczyliśmy siedem drużyn walczących o punkty regionu centralnego. Poza gospodarzami, w kwalifikacjach Longines EEF Series startowały: Austria, Czechy, Niemcy, Węgry, Holandia i Szwajcaria. Do Bratysławy przyjechali także Irlandczycy, Duńczycy i Egipcjanie, którzy jednak nie wliczali się do regionalnych rozgrywek.

W najlepszej sytuacji po pierwszym nawrocie byli Szwajcarzy, którzy jako jedyni mogli pochwalić się czystym kontem. Tuż za nimi, z jednym punktem karnym, plasowali się Austriacy, a kolejni Irlandczycy i Niemcy mieli w swoim dorobku po cztery punkty. 

Drugi nawrót doprowadził do przetasowania w stawce, a na prowadzenie wyszła reprezentacja Irlandii, która uchroniła się od kolejnych błędów i zakończyła konkurs z czterema punktami karnymi. Zespół reprezentowali: Harry Allen/Calculatus (0/0), Commandant Geoff Curran/Tempo Manor (4/5), Jason Foley/Oscar v/h Hulstenhof (0/0) i Thomas Ryan/Di Cantero van ter Hulst Z (4/0). Na drugim miejscu uplasowali się Austriacy, którzy z pięcioma punktami karnymi uzyskali najlepszy wynik spośród krajów regionu centralnego. Podium uzupełnili Słowacy, którzy zdobyli identyczną liczbę oczek, lecz przy gorszym o ponad 7 sekund czasie. 

Prowadzenie w rankingu regionu centralnego objęły ex aequo reprezentacje Austrii i Holandii, które zdobyły po 170 punktów. Podium, z dorobkiem 160 oczek, uzupełniają Szwajcarzy, a tuż za nimi plasują się Niemcy (160 pkt). Dalej w klasyfikacji znajdują się: Słowacja (145), Węgry (110) i Czechy (105). 

Rywalizacja w Bratysławie zadecydowała, które pięć drużyn awansuje do półfinału w austriackim Ebreichsdorfie. Pierwszą piątką, wyłonioną podczas ubiegłotygodniowych zmagań w Atenach, były: Grecja, Bułgaria, Ukraina, Rumunia i broniące tytułu Włochy. Teraz dołączyły do nich: Holandia, Austria, Szwajcaria, Niemcy i Słowacja. W półfinale we francuskim Deauville zaprezentują się natomiast: Francja, Hiszpania, Belgia, Portugalia, Irlandia, Dania, Szwecja, Litwa, Finlandia i Polska, która do Francji jedzie jako lider regionu północnego.

Po siedmiu rozgrywkach przyszedł czas na półfinały, które odbędą się kolejno w Deauville (22-25 czerwca) i Ebreichsdorfie (29 czerwca – 2 lipca). Będzie to ostatnia prosta przed wrześniowym Longines EEF Series Final, który rozegrany zostanie podczas Warsaw Jumping CSIO4*. 

Wyniki z Bratysławy TUTAJ

fot. Yadel Möhler Photography / archiwum z Mannheim