Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Holandia wygrywa kwalifikacje EEF Nations Cup Series w Mannheim

7 maja 2023

Reprezentacja Holandii wygrała drugi etap Longines EEF Nations Cup Series. Zawody w niemieckim Mannheim były rozgrywkami regionu centralnego cyklu Europejskiego Pucharu Narodów, którego wielki finał odbędzie się 17 września w Warszawie podczas Warsaw Jumping CSIO4* na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Po inauguracji sezonu w Gorla Minore cykl Longines EEF Nations Cup Series przeniósł się do niemieckiego miasta Mannheim. Tam rozegrano kwalifikacje regionu centralnego, w skład którego wchodzą: Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Węgry, Słowacja i Czechy. Dodatkowo na parkurze w Niemczech pojawiły się drużyny Hiszpanii, Francji i Szwecji, które startując tam nie walczyły o punkty rankingowe.

Po pierwszej serii konkursowej tylko trzem zespołom udało się zachować czyste konto. Na prowadzeniu znajdowali się Szwajcarzy, a prowizoryczne podium dzielili z nimi Hiszpanie i Holendrzy.

Druga seria konkursowa przetasowała jednak stawkę i prowadzenie objęła reprezentacja Holandii, która jako jedyna zakończyła konkurs z zerowym dorobkiem punktowym. Królestwo Niderlandów reprezentowali: Willem Greve/Highway M TN (0/0), Kevin Jochems/Flying Jackie (0/0), Loewie Joppen/Havel van de Wolfsakker Z (0/0) i Frank Schuttert/Hawaii-S (WD/6). Na drugim stopniu podium stanął zespół z Niemiec, który zgromadził dwa punkty karne.
Na trzecim miejscu w konkursie znaleźli się Hiszpanie (8 pkt), którzy jednak nie rywalizowali o punkty EEF Series. Zatem za Holendrami, którzy zgarnęli 100 punktów i Niemcami (90 pkt) cenne oczka zebrali Szwajcarzy (80 pkt), a dalej Austria Węgry, Słowacja i Czesi.

Dobre przejazdy mniej znanych jeźdźców z takich potęg, jak Holandia czy Niemcy pokazują, jak świetnie sprawdza się idea Longines EEF Nations Cup Series, dając szansę rokującym zawodnikom na zaprezentowanie swoich możliwości czy podniesienie pucharu – powiedział dyrektor Warsaw Jumping Dominik Nowacki.

Co ciekawe, na niemieckiej arenie pojawił się także drużynowy mistrz olimpijski z Tokio – Henrik von Eckermann. Utytułowany szwedzki zawodnik startował na dziesięcioletnim ogierze Dzara Dorchival. Para w obu przejazdach zanotowała po jednej zrzutce, co przełożyło się na osiem punktów karnych. Reprezentacja Szwecji zgromadziła łącznie 34 punkty i zajęła dziewiąte miejsce w konkursie.

Kolejnym przystankiem cyklu EEF Series będzie Peelbergen, gdzie rozegrane zostaną zmagania regionu północnego. Łącznie do początku lipca przeprowadzonych zostanie siedem kwalifikacji regionalnych. Pięć najlepszych drużyn z każdego regionu przejdzie do półfinałów – te odbędą się w Deauville i Ebreichsdorf. To tam wyłonionych zostanie 10 najlepszych ekip, które dostaną prawo startu we wrześniowym Longines EEF Series Final.

fot. Stefan Lafrentz