Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Demony prędkości na parkurze Warsaw Jumping CSIO 4* i na służewieckim torze

24 lipca 2021

W sobotę, podczas Warsaw Jumping CSIO 4* Longines EEF Series, rozegrano dwa konkursy zaliczane do światowego rankingu – ten z rozgrywką (150 cm) o nagrodę PKO Banku Polskiego, a wcześniej konkurs szybkości (145 cm) o nagrodę Totalizatora Sportowego. Dzień urozmaiciły gonitwy, odbywające się równolegle na przepięknym służewieckim torze. 

W rywalizacji o nagrodę PKO Banku Polskiego uczestniczyło 39 par. Runda podstawowa okazała się na tyle trudna, że do rozgrywki awansowało jedynie pięciu zawodników. Wygrał Szwajcar Alain Jufer, który na koniu Dante MM przejechał bez zrzutek, w czasie 39,02.  Jak wspominał, dla niego to pierwsze złoto zdobyte w Warszawie, ale dla szwajcarskiego teamu kolejne, więc ich oczekiwania wobec niedzielnego finału Longines EEF Series, w którym poza nimi wystąpią reprezentacje 10 państw.

Przed tym konkursem miłośnicy skoków przez przeszkody mogli zapoznać się z równie emocjonującym światem wyścigów konnych. Poza gonitwami dla profesjonalnych dżokejów, na  Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbyła się jedna zupełnie wyjątkowa… a dokładnie pokazowa – z udziałem polskich skoczków. Cała ósemka, rywalizująca na folblutach, popisała się niezwykłą odwagą i wszechstronnością. Demonem prędkości okazał się Maksymilian Wechta, który po wygraną pocwałował na doświadczonym 6-letnim Medrocku. 

Wicemistrz Polski Jarosław Skrzyczyński uplasował się w tyle tej nietypowej stawki, ale można mu wybaczyć, skoro chwilę wcześniej zabłysnął odpowiednią prędkością (oraz oczywiście precyzją pokonywania przeszkód) w skokowym konkursie szybkości (145 cm), zaliczanym do światowego rankingu. W walce o nagrodę Totalizatora Sportowego zajął drugie miejsce, a dosiadał Olimpic Star. Ten finał Średniej Rundy wygrał Szwajcar Edouard Schmitz na Quno, zgarniając swój czwarty medal imprezy. Parkur tego konkursu był bardzo urozmaicony i zawierał wiele ciekawych alternatyw, zarówno jeśli chodzi o wybór przeszkód (3 i 7), jak i w dystansach i zakrętach.

Ustawienie przeszkód ponownie było trudne, ale moje konie skaczą super, więc to nie jest tak, że wygrywam z łatwością. Po przejeździe wydawało mi się, że wcale nie wykręciłem super czasu, że innym uda się pojechać szybciej, ale ostatecznie udało mi się wygrać” – powiedział.

W porannym konkursie CSIYH (3YH) z rozgrywką (135/140 cm) o nagrodę Krajowej Spółki Cukrowej najlepszy był Antoni Strzałkowski na Jamince P. Srebro finału rundy Młodych Koni wywalczył Mściwoj Kiecoń na Cleany vd Kattevennen Z, a brąz Niemiec Gerrit Nieberg, startując na hanowerze Cwept.

W niedzielę o godz. 11.00 rozpocznie się najważniejszy skokowy konkurs – Longines EEF Series Final. W tym europejskim finale Pucharu Narodów powalczą drużyny z 11 państw, startując w następującej kolejności: Niemcy, Włosi, Austriacy, Brytyjczycy, Polacy, Czesi, Irlandczycy, Duńczycy, Szwajcarzy, Norwegowie. Wygrani awansują do przyszłorocznej serii Longines FEI Nations Cup – pierwszej dywizji Pucharu Narodów Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Po skokowej „uczcie” kibice będą mogli przenieść się na drugą stronę trybun, aby aż do wieczora obserwować gonitwy. Wśród najważniejszych Derby Arabskie.

BILETY: TUTAJ

PEŁNE WYNIKI: TUTAJ

PROGRAM: TUTAJ

TRANSMISJA: TUTAJ

MATERIAŁ PRASOWY do pobrania TUTAJ

WARSAW JUMPING CSIO 4*

Wydarzenie hippiczne, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Finał Pucharu Narodów Longines EEF Series odbywa się podczas zawodów Warsaw Jumping. Wysoka ranga zawodów oraz atrakcyjna pula nagród – ponad 1 900 000 PLN, gwarantują zainteresowanie branży jeździeckiej z całej Europy. Wydarzenie to, realizowane w otoczeniu unikalnej architektury warszawskiego Toru Służewiec, wpisuje się w kalendarz najważniejszych sportowych wydarzeń w 2021 roku, przyciągając uwagę nie tylko świata jeździeckiego, ale także biznesu, kultury i polityki.

Longines EEF Series

Podczas zawodów WARSAW JUMPING CSIO4* odbywa się Europejski Finał Pucharu Narodów LONGINES EEF SERIES FINAL – zwieńczenie cyklu Pucharu Narodów w skokach przez przeszkody stworzonego przez Europejską Federację Jeździecką, który zastąpił FEI Nations Cup Europe Division 2. Rywalizacja została podzielona na cztery europejskie regiony – północny, południowy, centralny i zachodni. Prawo startu w serii otrzymało 38 narodowych Federacji – członków EEF. Na Longines EEF Series złożyły się kwalifikacje CSIO3*, półfinał i finał na warszawskim CSIO4*. Zwycięzca cyklu zostanie dopuszczony do rywalizacji w Longines FEI Jumping Nations Cup (czyli Dywizji 1) w 2022 roku.

Europejska Federacja Jeździecka

Europejska Federacja Jeździecka została założona w 2009 roku w celu zajęcia się problematyką jeździectwa na poziomie europejskim. Formalnie ustanowiona w lutym 2010 r. wraz z 27 federacjami narodowymi (NF), w tym z Włochami, EEF rozpoczęła współpracę z Międzynarodową Federacją Jeździecką (FEI) w celu zwiększenia wpływu narodów europejskich w FEI, która na Zgromadzeniu Ogólnym w 2018 r. ujednolicił grupy FEI I i II w ramach grupy EEF. W 2015 roku rozpoczęła się współpraca między Europejską Federacją Jeździecką a Longines – sponsorem tytularnym, chronometrażystą i oficjalnym dostawcą zegarów Longines EEF Series. EEF obejmuje obecnie i reprezentuje 38 europejskich federacji narodowych.

LONGINES 

Działająca od 1832 roku w szwajcarskim Saint-Imier firma zegarmistrzowska Longines posiada doświadczenie przesiąknięte tradycją, elegancją i wydajnością. Dzięki wielopokoleniowemu doświadczeniu jako oficjalny chronometrażysta mistrzostw świata i partner międzynarodowych federacji sportowych, firma Longines od lat buduje silne i długotrwałe relacje w świecie sportu. Znana z elegancji swoich czasomierzy, marka Longines jest członkiem Swatch Group Ltd., wiodącego producenta zegarków na świecie. Marka Longines, ze swoim emblematem w kształcie skrzydlatej klepsydry, jest obecna w ponad 150 krajach.