Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Bezbłędni Holendrzy triumfują na własnej arenie

17 maja 2024

Reprezentacja Holandii wygrała silnie obstawione zawody Longines EEF Series w Peelbergen. Holenderskie rozgrywki były kwalifikacjami regionu zachodniego cyklu Europejskiego Pucharu Narodów. Jego wielki finał odbędzie się 8 września w Warszawie podczas Warsaw Jumping CSIO4* na Torze Służewiec.

Trzecim przystankiem tegorocznego cyklu Longines EEF Series było Peelbergen. Podobnie jak w ubiegłym roku, na holenderskim parkurze rozegrano kwalifikacje regionu zachodniego. 

Na starcie rozgrywek w Królestwie Niderlandów pojawiło się trzynaście drużyn. O punkty w rankingu Europejskiego Pucharu Narodów walczyły: Belgia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Luksemburg i Portugalia. Dodatkowo w Holandii wystartowały drużyny Norwegii, Australii, Szwecji, Kanady, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Nie wliczały się jednak one do walki o awans do dalszych etapów Longines EEF Series. 

Pierwsza część rozgrywek toczyła się niezwykle wyrównanie. Na półmetku zmagań aż cztery drużyny pozostawały bezbłędne. Na miejscu lidera, ze względu na najlepszy czas przejazdów, plasowali się Irlandczycy, ale tuż za nimi byli Kanadyjczycy i Amerykanie. Tuż za podium znajdowali się reprezentanci gospodarzy. Piątą lokatę, już z czterema punktami karnymi, zajmowali Francuzi, którzy w zeszłym roku w Peelbergen cieszyli się ze zwycięstwa. 

Drugi nawrót pokazał, kto przyjechał do Holandii w naprawdę dobrej formie. Zarówno Kanadyjczycy, jak i Holendrzy nie popełnili żadnego błędu i zakończyli swoje przejazdy z czystym kontem. Kolejni Irlandczycy zgromadzili już osiem punktów karnych, więc to między gospodarzami a gośćmi z północnej Ameryki rozegrano finałową walkę o zwycięstwo. Królestwo Niderlandów w rozgrywce reprezentował Michael Greeve, a kanadyjski zespół wytypował do tego zadania Kyle’a Timma. Niestety Kanadyjczyk zakończył swój przejazd z jedną zrzutką, co sprawiło, że ze zwycięstwa w Peelbergen cieszyli się gospodarze. 

Ani Holendrzy, ani Kanadyjczycy nie brali jednak udziału w walce o punkty regionu zachodniego cyklu Longines EEF Series. Tym samym prowadzenie w rankingu objęli Irlandczycy, którzy zajęli w konkursie trzecie miejsce. Zespół, który w swoim składzie miał m.in. jedenastego zawodnika światowego rankingu, Daniela Coyle’a, nie był w stanie zachować czystego konta z pierwszej serii. Dwa błędy popełnione w drugim nawrocie sprawiły, że Irlandia zakończyła swoje zmagania z ośmioma punktami karnymi i musiała zadowolić się najniższym stopniem podium. Za nią w regionalnej klasyfikacji Europejskiego Pucharu Narodów znaleźli się Hiszpanie (8 pkt) i Francuzi (8 pkt). 

Kolejnym przystankiem Longines EEF Series będą Ateny. To tam, pod koniec maja, rozegrane zostaną kwalifikacje regionu południowego. Zawodników rywalizujących w tej grupie zobaczyliśmy już podczas inauguracji w Gorla Minore. Tym samym zmagania w Grecji wyłonią pierwsze pięć drużyn, które zobaczymy podczas półfinału w Budapeszcie.

Wyniki konkursu dostępne są TUTAJ

fot. Yadel Moher / European Equestrian Federation