EEF Series
Longines EEF Series to cykl rozgrywek w skokach przez przeszkody w formacie Pucharu Narodów. Zawodnicy rywalizują w czteroosobowych drużynach, więc presja na zawodnikach jest większa niż w konkursach indywidualnych. Końcowa klasyfikacja ustalana jest na podstawie sumy punktów karnych trzech najlepszych zawodników drużyny z obu serii konkursowych. Jeśli po dwóch rundach na pierwszym miejscu plasują się co najmniej dwie drużyny, odbywa się tzw. rozgrywka. Rywalizujące o zwycięstwo drużyny typują do niej po jednym zawodniku, który musi przejechać parkur bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie.
Koordynowany przez Europejską Federację Jeździecką cykl, ma na celu pomoc krajom europejskim w rozwoju koni i jeźdźców. Seria wspierana jest przez firmę Longines i partnera ds. bezpieczeństwa – producenta kasków KEP Italia. Drużyny z całego kontynentu rywalizowały na etapie kwalifikacji w ramach czterech regionów: centralnego, zachodniego, północnego i południowego. Po ośmiu kwalifikacjach krajowe teamy walczyły w półfinałach serii, które odbyły się we francuskim Deauville i w stolicy Węgier, Budapeszcie. Dziesięć najlepszych drużyn zakwalifikowało się do wielkiego finału, który kolejny rok z rzędu odbędzie się w Warszawie. W tym roku na Warsaw Jumping CSIO4* zaprezentują się: Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Dania, Holandia, Niemcy, Austria, Włochy i Słowacja, a także Polska w roli gospodarza.
Biało-Czerwoni wygrali regionalne kwalifikacje Longines EEF Series w Drammen, pokazując, że liczą się w europejskiej stawce. Podczas półfinału w Deauville polskie Orły dzielnie walczyły o awans, lecz ostatecznie zajęły miejsce poza awansującą piątką. W niedzielnym finale Longines EEF Series wystąpią jako gospodarze. Dodatkowo, przez wszystkie cztery dni zmagań, na warszawskim parkurze pojawi się mnóstwo reprezentantów Polski, którzy będą startować wśród najlepszych zawodników na świecie i dostarczą własnej publiczności mnóstwo emocji.
Na czym polega Puchar Narodów?
Puchar Narodów to rywalizacja w formacie drużynowym, w której jeźdźcy z europejskich krajów startują w czteroosobowych zespołach. Końcowa klasyfikacja ustalana jest na podstawie sumy punktów karnych trzech najlepszych zawodników drużyny z obu serii konkursowych. Jeśli po dwóch rundach na pierwszym miejscu plasują się co najmniej dwie drużyny, odbywa się tzw. rozgrywka. Rywalizujące o zwycięstwo drużyny typują do niej po jednym zawodniku, który musi przejechać parkur bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie.
Dlaczego jest to trudne?
Reprezentowanie własnego kraju na międzynarodowej arenie to zawsze duże wyróżnienie, a w przypadku rywalizacji drużynowej presja jest jeszcze większa. Dodatkowo każdy z duetów koń-jeździec musi pokonać dwa wymagające parkury, a w przypadku rozgrywki nawet trzy, co sprawia, że startujące w konkursie pary muszą wykazać się nie tylko szybkością i dokładnością, ale też wytrzymałością.
Wspieranie młodych talentów
Jednym z celów Longines EEF Series jest wspieranie młodych, perspektywicznych jeźdźców. Każdy kraj wystawiający drużynę w Pucharze Narodów musi powołać do niej przynajmniej jednego jeźdźca w wieku poniżej 25 lat. To niezwykła szansa dla młodych zawodników, by zdobywać doświadczenie i uczyć się od najlepszych zawodników w Europie. Każdy konkurs Longines EEF Series to dla nich kolejny krok w kierunku najlepszych zawodów na świecie.