Countdown to the event

days
hours
mins
secs

Paraujeżdżenie debiutuje w Warsaw Jumping

15 września 2023

W piątek wieczorem odbył się międzynarodowy konkurs paraujeżdżenia klasy Grand Prix A o nagrodę Fundacji Ochrony Zdrowia Inwalidów, stając się pierwszym dresażowym konkursem Warsaw Jumping. Rywalizacja przebiegała na pięciu poziomach, czyli dokładnie w takim formacie, jak ten rozgrywany podczas mistrzostw świata czy paraolimpiady.

Pomimo zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy w paraujeżdżeniu wielu zawodników chciało przyjechać na Służewiec, ale możliwość występu dostała zaledwie piętnastka.

Arena wygląda imponująco, a wieczorami, przy tych wszystkich światłach robi jeszcze większe wrażenie. Nigdy nie startowałam w takiej oprawie. Na treningach mój koń był podekscytowany, ale nie przestraszony, zatem oczekiwania wobec startu mam dość duże, czekam na ten wieczór niecierpliwie – mówiła po pierwszych treningach czternastokrotna mistrzyni kraju Monika Bartyś.

Zawodniczka KS Centurion okazała się niepokonana, wygrywając rywalizację na poziomie IV. Przejazd na Casparze zakończyła z wynikiem 71,203 %.
Drugie miejsce wywalczył Dominik Ast (KS Sydow Riding Team), wieńcząc przejazd na Femme de Matcho z 67,361%. Podium uzupełniła Finka Laura Kangasniemi, uzyskując na Goldprins 67,176%. Kolejne miejsce zajęli: Finka Hanna Soininen na La Belleza, Dominik Ast tym razem na Don Matcho oraz Finki Pia-Pauliina Reitti na Supermo i Jessica Kerttunen (FIN) na Duyou Mi.

Na poziomie V pierwsze miejsce na podium należało do Finki Jonny Aaltonen, która na Laxton For U uzyskała 68,120%. Drugie miejsce zajął Japończyk Toshifumi Jo na Kamasutra D – wynik 66,880%. Dominika Pączek (LKJ Lewada Zakrzów) na Lucatoni zanotowała 62,650%.

W poziomie I lepiej zaprezentowała się Katja Karjalainen – Finka dosiadająca Supremo uzyskała 69,861%. Magdalena Cycak (Picador Wrocław) na Sybilli została oceniona na 67,986, a na Atucie 61,528%.

Na poziomie III zaprezentował się Sho Inaba – reprezentant Japonii, dosiadając Huzette BH, uzyskał wynik 68,389%.

Za to na poziomie II jego rodak Sushi Yoshigoe na Javyro finiszował z rezultatem 67,011.

Pełne wyniki TUTAJ

Kolejną odsłoną paraujeżdżenia będzie Grand Prix B, zaplanowane na sobotę na godz. 21.00, a programy dowolne z muzyką w konkursie o nagrodę PZU zobaczymy w niedzielę o godz. 17.00.

Fot. Łukasz Kowalski